KRAKÓW I OKOLICE 10.05 - 14.05.2019 - Aktualności SEiRP - Policja Zachodniopomorska

Aktualności SEiRP

KRAKÓW I OKOLICE 10.05 - 14.05.2019

Wycieczkę do Krakowa rozpoczęliśmy porannym wyjazdem ze Szczecina. Przyjazd do Wieliczki - zwiedzanie KOPALNI SOLI zajęło nam 3 godziny, szliśmy trasą turystyczną, którą od 1945 roku zwiedziło ponad 45 mln turystów. Najpiękniejsza kaplica Św. Kingi posiada doskonałą akustykę. Podziwialiśmy niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikatowe solne rzeźby.

Do pokonania na całej trasie jest 800 schodów. Ten unikatowy obiekt w 1978 roku  wpisany przez UNESCO na Pierwszą Międzynarodową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Pobyt pod ziemią jest szczególnie korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz z alergią.

Następnego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy Kraków – spacer Traktem Królewskim – Plac Matejki, Brama Floriańska, Barbakan. Dalej ulicą Floriańską: Jama Michalika, Hotel Pod Różą, dom Jana Matejki, Rynek Sukiennice, Kościół Mariacki, Colegium Maius. Następnie Zamek Wawelski, Katedra Wawelska, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Muzeum Katedralne i Smocza Jama. Przejazd na Kopiec Kościuszki.

Wieczorem wybraliśmy się do Nowohuckiego Centrum Kultury na sztukę „CUD” – komedia, która rozbawiła nas do łez.

Dalsze zwiedzanie Krakowa – Kazimierza: Synagogi, ul. Szeroka, Plac Nowy. W dzielnicy Podgórze zwiedzanie Placu Boh. Getta oraz Kościół na Skałce – właściwie Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to obiekt sakralny zarządzany przez mieszczący się tam klasztor paulinów. Miejsce to według legendy jest miejscem męczeńskiej śmierci krakowskiego świętego Stanisława. W Krypcie Zasłużonych spoczywają Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz. W Krakowie mieliśmy świetną przewodniczkę panią Małgorzatę Sęga – niesamowita pasja i wiedza, przy której czasami trudno było złapać oddech.

Następnie przejazd do Tyńca: zwiedzanie opactwa benedyktynów (pierwsi mnisi benedyktyńscy na ziemiach polskich byli misjonarzami, którzy prowadzili działalność chrystianizacyjną – św. Benedykt spisał zasady, według których mają żyć mnisi w klasztorach. Zbiór tych przepisów jest znany jako Reguła.), następnie Wadowice, zwiedzanie domu rodzinnego Jana Pawła II oraz Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Przejazd do Kalwarii Zebrzydowskiej – zwiedzanie Klasztoru bernardynów.

Kolejny dzień to Oświęcim, zwiedzanie obozu zagłady Obóz Auschwitz , niestety bilety  tylko na zwiedzanie indywidualne. Był to niemiecki obóz koncentracyjny, funkcjonował od połowy 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Symbol terroru i ludobójstwa, fabryka śmierci. Jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Główne miejsce masowego ekstremizmu około 1,1 mln Żydów z całej Europy, 140 tys. Polaków, około 23 tys. Romów, 12 tys. jeńców radzieckich. Wyróżniał się on wyjątkowo prymitywnymi warunkami bytowymi i sanitarnymi. W obozie często brakowało wody, szerzyły się choroby zakaźne. Głodowe racje żywnościowe, ciężka praca ponad siły oraz wymyślny system kar i szykan powodowały, że życie w obozie w Auschwitz  stawało się dla więzionych tu mężczyzn, kobiet i dzieci piekłem na ziemi. Nad bramą wejściową do obozu umieszczony jest napis Arbeit macht frei (pol. Praca czyni wolnym).

Późnym wieczorem zadowoleni dotarliśmy do Szczecina, ponieważ mieliśmy możliwość podziwiania niezwykłych miejsc, jakie poznaliśmy w Polsce. Miejsca ciekawe, warte odwiedzania, duża atrakcja nawet dla tych, którzy już tu byli.

 • 1
  1
 • 2
  2
 • 3
  3
 • 4
  4
 • 5
  5
 • 6
  6
 • 7
  7