CEDYŃSKI SZLAK PAMIĘCI NARODOWEJ 03.04.2019 r. - Aktualności SEiRP - Policja Zachodniopomorska

Aktualności SEiRP

CEDYŃSKI SZLAK PAMIĘCI NARODOWEJ 03.04.2019 r.

Środową przygodę rozpoczęliśmy porannym wyjazdem ze Szczecina. Przejazd do Gryfina, pojechaliśmy na własne oczy zobaczyć słynny Krzywy Las. Ponad 100 drzew w Nowym Czarnowie jest wygiętych pod kątem około 90 ° od 20-50 cm nad ziemią, a krzywizna dochodzi do wysokości 3 m. Wysokość tych drzew nie przekracza 11-12 m.

Las krzywych drzew nie powstał z tajemniczych, nieznanych przyczyn lecz został stworzony przez ludzi. W 1934 roku zasadzono ten las, a następnie popodcinano młode drzewka od strony południowej i mocno wygięto na północ. Prawdopodobnie po to, by uzyskać tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, a więc stworzyć z pni meble, lub elementy wyposażenia sań czy łodzi. Później nadeszła zawierucha wojenna, stolarze zginęli lub zostali przesiedleni, a las rósł sobie dalej w tak dziwny sposób. Wyjątkowe miejsce, jest to pomnik przyrody, szkoda tylko, że część drzew została ostatnio wycięta. Miejmy nadzieję, że pozostałe drwale zostawią w spokoju – jeźdźcie tam czym prędzej, żeby zdążyć go jeszcze zobaczyć!

Wyjazd do Chojny. Zwiedzanie miasta: Kościół Mariacki – monumentalna budowla z XIV w. z ciosów granitowych, jest jednym z największych gotyckich kościołów w Polsce, Ratusz z XV w., Brama Świecka i Barnkowska, Kościół św. Trójcy i Cmentarz Wojenny Żołnierzy Radzieckich ( pochowanych jest tutaj ok. 4 tys. żołnierzy, w tym 972 znanych z nazwiska).

Przejazd do Cedyni, wejście na wieżę widokową, z której roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Cedyńskie Żuławy. Najczęściej odwiedzanym punktem jest Góra Czcibora (54,5 m n.p.m.), która symbolizuje miejsce słynnej zwycięskiej bitwy Mieszka I nad wojskami margrabiego saskiego Hodona w 972 roku z pomnikiem przestawiającym stylizowanego orła wzbijającego się do lotu. Na górę weszliśmy po 270 kamiennych schodach, Ze szczytu wzgórza roztacza się imponująca panorama na dolinę Odry.

Po drodze Siekierki – dawny most kolejowy, cmentarz wojenny w Starych Łysogórkach, pomnik polskich saperów w Gozdowicach i prom boczno-kołowy przez Odrę, Czelin – tu postawiono pierwszy słup graniczny na Odrze.

Przyjazd do Mieszkowic, miasta które zachowało układ urbanistyczny z okresu średniowiecza oraz niską zabudowę z XIX w. Mury obronne zbudowane w XII- XIV w. z głazów narzutowych i z cegły, w niektórych miejscach dochodzą nawet do 7 m.  Spacer: Rynek ratuszem, kościół  w stylu gotyckim, baszta prochowa.

Następnie Moryń położony nad pięknym jeziorem Morzycko. Miasto nie zmienione od  czasów średniowiecza. Mury obronne z XIV w. z granitu i kamienia polnego, kościół z XIII w. – jeden z cenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Ratusz i budynki z XVIII i XIX w. głaz z wielkim rakiem. Pan Andrzej – pilot naszej wycieczki poszedł do urzędu i przyprowadził burmistrza Morynia pana Józefa Piątek, który przepraszał za prace remontowe oraz za to, że nie możemy zwiedzić Centrum Geoparku Moryń. Ale pomimo remontu umożliwiono nam zobaczenie Fontanny Wielkiego Raka nawiązującej do miejscowej legendy o zwierzęciu zamieszkałym w jeziorze. Następnie nad urokliwym jeziorem Morycko były grillowane kiełbaski i okazja do złożenia życzeń imieninowych Ryszardowi.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Szczecina, wdzięczni Panu Andrzejowi Basista (najlepszy pilot wycieczek w 2009 r. w kraju) za profesjonalną opiekę i panu kierowcy za bezpieczną jazdę. Do zobaczenia na następnych wycieczkach! Bo podróżować to żyć jak powiedział Hans Christian Andersen.

 • 1
  1
 • 2
  2
 • 3
  3
 • 4
  4
 • 5
  5
 • 6
  6
 • 7
  7
 • 8
  8
 • 9
  9
 • 10
  10
 • 11
  11
 • 12
  12
 • 13
  13