Aktualności Ruchu Drogowego

Weekendowe działania „Prędkość” na zachodniopomorskich drogach

W dniach 28-30 lipca 2017r. na polskich drogach prowadzone były przez policjantów z drogówki kolejne wzmożone działania „Prędkość”. Z naszych statystyk wynika, że w okresie tegorocznych wakacji nadal jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Ostatni lipcowy weekend również na zachodniopomorskich drogach przebiegał pod kątem dyscyplinowania kierujących, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Półmetek wakacji i tzw. zmiana turnusów doprowadziła do wzmożonego ruchu  turystycznego na drogach. Policyjne analizy zdarzeń drogowych wykazują, iż jedną z głównych przyczyn ich powstawania jest właśnie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Aby ograniczyć to zjawisko przeprowadzono wzmożone działania na terenie całej Polski. Do akcji włączyli się również funkcjonariusze z zachodniopomorskiej drogówki, którzy podczas działań wykorzystali ponad 150 urządzeń rejestrujących.

Podczas trzydniowych działań zachodniopomorscy mundurowi ujawnili 1196 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości, a 1153 z nich zostały zakończone postępowaniem mandatowym.
Jak się okazało nie tylko polscy kierowcy łamali przepisy ruchu drogowego, jadąc z nadmierną prędkością. W 69 przypadkach ujawnionych wykroczeń kierujący poruszali się z większą niż dozwolona prędkość pojazdami, które są zarejestrowane poza granicami naszego kraju.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

KGP/ Zespół Prasowy KWP w Szczecinie

 

  • 1
    Weekendowe działania „Prędkość” na zachodniopomorskich drogach
  • 2
    Weekendowe działania „Prędkość” na zachodniopomorskich drogach