Aktualności

Z młodzieżą ze świetlicy środowiskowej o bezpiecznym spędzaniu wakacji

Data publikacji 22.07.2016

Wakacje to upragniony czas dla wszystkich dzieci. W tych pełnych beztroski dniach nie możemy jednak zapominać o własnym bezpieczeństwie. Podczas spotkania w Środowiskowej Świetlicy w Świnoujściu policjantka oraz przedstawicielka Sanepidu przestrzegały dzieci i młodzież przez zagrożeniami oraz zapoznawały z zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu w mieście.

W ramach akcji "Bezpieczne wakacje 2016" świnoujscy policjanci od początku trwania wakacji spotykają się z dziećmi i młodzieżą i poruszają problematykę bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Oprócz spotkań na koloniach i obozach, nie zapominają także o tych, które nigdzie nie wyjechały na wakacje i wolny czas spędzają w mieście. O tym, że w mieście na młodego człowieka może czyhać wiele zagrożeń przekonywała dzisiaj policjantka oraz przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podczas spotkania w Środowiskowej Świetlicy na Warszowie.
 
W trakcie spotkań prelegentki przedstawiły zasady bezpiecznego spędzania czasu. Dzieci i młodzież dowiedziała się, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, ale również w jaki sposób unikać zagrożeń - w momencie, kiedy zaczepia je ktoś obcy, jak zachowywać się w kontaktach z agresywnym psem, jak zabezpieczyć swoje mienie, aby nie stać się ofiarą kradzieży, jak dbać o mienie w miejscu wypoczynku i jakie konsekwencje prawne ponosi młody człowiek w przypadku niewłaściwego zachowania.
Poruszono temat handlu ludźmi - zagrożenia, na które szczególnie w sezonie letnim narażona jest młodzież podejmująca dorywczą pracę.
Starsza młodzież dodatkowo wysłuchała pogadanki przy udziale pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w ramach przedsięwzięcia „Bezpieczne wakacje - dopalacze” o tym, jak szkodliwe dla zdrowia i życia może być zażywanie tego typu środków odurzających. Bardzo ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Uświadamiano, że substancje niewiadomego pochodzenia powodują uszkodzenia wątroby, mózgu i zaburzenia pracy serca. Również policjantka tłumaczyła, jak duże niebezpieczeństwo czai się w niepozornych "imprezowych tabletkach". Apelowano, aby nie kupowali substancji niewiadomego pochodzenia i potrafili odmówić zażywania tego typu środków, chroniąc w ten sposób swoje życie i zdrowie. Nie zabrakło też ostrzeżeń dotyczących innych używek, jak alkohol, narkotyki i papierosy.
 
Młodzi ludzie zadawali prelegentkom wiele pytań dotyczących nurtujących ich zagadnień, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.
 
Na koniec spotkania młodsi uczestnicy pogadanki otrzymali tatuaże na rękę oraz koła ratunkowe z hasłem "Ogrom radości to pływanie z zachowaniem ostrożności".
 
 
 
asp. sztab. Beata Olszewska
KMP Świnoujście
 
 

Powrót na górę strony