Aktualności

Stanowisko Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie do publikacji w „Super Expressie”

Data publikacji 31.12.2019

W dniu 30.12.2019 r. na łamach Super Expressu opublikowano artykuł pt. „Sebastian mógł żyć”, po lekturze którego, czytelnik może sobie zbudować zaburzony, negatywny obraz funkcjonowania kołobrzeskich policjantów, którzy – wedle stwierdzeń autora tekstu – nie działali odpowiednio szybko w sprawie realizacji decyzji sądu o doprowadzeniu 17-letniego Adriana W. do placówki opiekuńczo wychowawczej. Warto doprecyzować fakty w tej sprawie, ponieważ zasługuje ona na obiektywną ocenę.

Treść powyższego artykułu, w którym sam tytuł „Sebastian mógł żyć” i sformułowania w nagłówku cyt.: „Okrutna drwina losu; Gdyby policja działała szybciej; Gdyby zgodnie z decyzją sądu zatrzymała Adriana” sugerują narrację, z którą jako zachodniopomorska Policja nie możemy się zgodzić i na którą działania kołobrzeskich funkcjonariuszy po prostu nie zasługują.

Autor publikacji powrócił do zabójstwa 16-letniego Sebastiana J., do którego doszło w Kołobrzegu 16 grudnia br. Nastolatek został znaleziony martwy nad ranem. Z uwagi na okoliczności zdarzenia policjanci od razu rozpoczęli czynności pod kątem zabójstwa i rozpoczęli poszukiwanie sprawcy. Sprawa zabójstwa każdego człowieka stawia w najwyższej gotowości wszystkich policjantów. Nie było inaczej po tym zdarzeniu. Bardzo intensywne działania doprowadziły już w pierwszych godzinach od zbrodni do wytypowania i zatrzymania podejrzanego 17-latka. Adrian W. po przedstawieniu zarzutu został tymczasowo aresztowany.

W przywołanym na wstępie artykule jego autor informuje opinię publiczną, że Adrian W. był od 11 grudnia br. poszukiwany przez sąd za zaniedbywanie obowiązku szkolnego i miał trafić do placówki opiekuńczo wychowawczej. Jest to informacja prawdziwa i to nie z nią polemizujemy. Skłania nas do reakcji przedstawienie opinii publicznej tezy, że policjanci w sprawie poszukiwań opiekuńczych za Adrianem W. działali opieszale. Tak zdecydowanie nie było. Przed publikacją dziennikarz otrzymał od rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu informację, że w tej sprawie niezwłocznie po otrzymaniu decyzji sądu wdrożono procedury w ramach poszukiwań opiekuńczych, które są określone w Zarządzeniu nr 48 KGP z dn.28 czerwca 2018 r. w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok oraz szczątków ludzkich. Jednak nie znajdujemy w artykule nawet próby przybliżenia specyfiki tego rodzaju działań. Dział III jawnego, powszechnie dostępnego Zarządzenia przybliża czynności i terminy ich realizacji przez policję w sytuacji tzw. poszukiwań opiekuńczych, z którymi w przypadku 17-letniego Adriana W. mieliśmy do czynienia. Podkreślić należy, że tego rodzaju poszukiwania opiekuńcze sąd zlecił, ponieważ nieletni nie chodził do szkoły i zdecydowano o umieszczeniu go w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Nie były to zatem poszukiwania za osobą, która popełniła jakiekolwiek przestępstwo lub wykroczenie. Adrian W. nie był wcześniej notowany przez policję. Wiele wskazuje jednak na to, że nastolatek miał świadomość decyzji sądu (był objęty działaniem kuratora) o umieszczeniu go w placówce opiekuńczo wychowawczej i starał się ukrywać, także podczas faktycznie czterech dni policyjnych poszukiwań opiekuńczych. Policjanci podejmowali w tym czasie czynności adekwatne do ówczesnej sytuacji i ustaleń, w tym te poczynione w porozumieniu z kuratorem 17-latka i w miejscu jego zamieszkania.

Podsumowując uważamy, że ocena policyjnych działań dokonana przez autora publikacji pt.„Sebastian mógł żyć” nie jest obiektywna i nie mieści się w normach konstruktywnej, popartej faktami krytyki.

podinsp. Alicja Śledziona

Rzecznik Prasowy KWP w Szczecinie


 

Powrót na górę strony