Aktualności

Jechał niesprawnym autem bez uprawnień i pod wpływem narkotyków

Data publikacji 14.06.2019

Policjanci ze Stargardu zatrzymali 24- latka, który kierował autem pod wpływem narkotyków. Dodatkowo nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami a jego samochód nie miał ważnych badań OC.

Policjanci z Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy, którym podróżowało dwóch młodych mężczyzn. Podczas przeprowadzania czynności służbowych funkcjonariusze ustalili, że samochód nie jest dopuszczony   do ruchu, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC a kierujący nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem.


24-letni mężczyzna został przebadany przez mundurowych urządzeniem do wykrywania alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak pomiar wskazał, że jest trzeźwy. Zachowanie kierowcy wzbudzało podejrzenie funkcjonariuszy, że może on być pod wpływem środków odurzających. Policjanci korzystają na co dzień, poza sprzętem do szybkiego badania na zawartość alkoholu, także z nowoczesnych urządzeń do wykrywania narkotyków w organizmie. Urządzenie Dräger DrugTest  w bardzo krótkim czasie weryfikuje, czy kontrolowana osoba nie zażywała wcześniej środków odurzających. Tak też było w tym przypadku.


Po przeprowadzeniu badania  kierowcy okazało się, że prowadził samochód będąc pod wpływem amfetaminy oraz THC. Dalsze czynności doprowadziły do ujawnienia w samochodzie worka, w którym znajdował się biały proszek oraz susz roślinny. Ustalono, że mężczyzna przewoził amfetaminę w ilości ok. 5 gramów oraz marihuanę .

Teraz mężczyzna odpowie za posiadanie środków odurzających oraz za popełnione wykroczenia. Jeżeli badanie krwi potwierdzi, że kierował on autem będąc pod działaniem środków odurzających, odpowie on również i za to przestępstwo.

Prowadzenie pojazdu wymaga nie tylko zdrowych rąk, nóg i oczu, ale przede wszystkim sprawnie funkcjonującego mózgu, który odpowiada za kontrolę i koordynację wszystkich naszych działań. Wszystkie narkotyki ograniczają zdolność do bezpiecznego kierowania pojazdem, a ich zażywanie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego prowadzenia. Za dopuszczenie się tego typu czynności grożą takie samie konsekwencje prawne, jak w przypadku jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Przestępstwo z art. 62 ust. 1 jest występkiem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.

 

asp. Łukasz Więckowski

Powrót na górę strony