Kamery trafiły na mundury szczecińskich policjantów - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Kamery trafiły na mundury szczecińskich policjantów

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie od 1 marca br. posiadają kamery osobiste. Łącznie 180 takich urządzeń trafiło do funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego w Szczecinie. Będą rejestrować interwencje podejmowane przez mundurowych.

Kamery będą zawieszone na mundurach funkcjonariuszy. Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale również dźwięk. Nie jest to jednak zwykła kamera, ponieważ policjant nie ma możliwości kasowania lub edytowania nagrania. Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i ładuje kamery.

Głównym celem wprowadzenia osobistych kamer na mundurach policjantów jest transparentność działań Policji, ochrona obywateli oraz ochrona prawna samych funkcjonariuszy. Przypinane do mundurów miniaturowe kamery mają rozwiązać nie tylko problem w zakresie zastrzeżeń co do pracy policjantów, ale także bezpodstawnych oskarżeń kierowanych wobec funkcjonariuszy.

Istotnym do podkreślenia jest fakt, iż po ostatnich zmianach obowiązujących przepisów, policjanci mają uprawnienia do nagrania interwencji publicznych, jak również interwencji w miejscach innych niż publiczne. Możliwość taką daje Ustawa o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości z 14 grudnia 2018 roku, która zmieniła Ustawę o policji i pozwala mundurowym na nagrywanie interwencji, np. domowych.

Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje występujące podczas interwencji, będą również mogły zostać wykorzystane jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach.

 

ZKS KMP

  • POLICJANT Z KAMERKĄ
  • PREZENTACJA KAMERKI
  • POLICJANCI Z KAMERKAMI