Aktualności

Podsumowanie roku 2015 w KMP w Szczecinie

Data publikacji 16.02.2016

Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie odbyła się odprawa roczna podsumowująca wyniki pracy szczecińskich policjantów w minionym roku. W naradzie udział wziął Prezydent Miasta Piotr Krzystek, nadinsp. Jarosław Sawicki oraz przedstawiciele sądów i szczecińskich prokuratur i rady miasta.

 

  • Podsumowanie roku 2015 w  KMP w Szczecinie
    Podsumowanie roku 2015 w KMP w Szczecinie
  • Podsumowanie roku 2015 w  KMP w Szczecinie
    Podsumowanie roku 2015 w KMP w Szczecinie
  • Podsumowanie roku 2015 w  KMP w Szczecinie
    Podsumowanie roku 2015 w KMP w Szczecinie
  • Podsumowanie roku 2015 w  KMP w Szczecinie
    Podsumowanie roku 2015 w KMP w Szczecinie
  • Podsumowanie roku 2015 w  KMP w Szczecinie
    Podsumowanie roku 2015 w KMP w Szczecinie
  • Podsumowanie roku 2015 w  KMP w Szczecinie
    Podsumowanie roku 2015 w KMP w Szczecinie

 

Podczas odprawy Komendant Miejski Policji w Szczecinie  insp. Wiesław Tyl omówił wyniki pracy poszczególnych pionów komendy oraz stan bezpieczeństwa na terenie miasta.


W 2015 roku Komenda Miejska Policji w Szczecinie wszczęła 10861 postępowań przygotowawczych. W stosunku do 2014 roku było to o 954 postępowań mniej. Mniejsza o ponad 8 % liczba wszczętych postępowań to efekt systematycznych działań operacyjnych, dochodzeniowo-śledczych prewencyjnych i profilaktycznych. Jednym słowem całokształt prowadzonych przez szczecińską komendę działań, zaangażowanie w edukację mieszkańców i stałe dążenie do utrzymania wysokiego poziomu poczucia bezpieczeństwa - podkreślał szef szczecińskiej Policji. Ograniczenie przestępczości potwierdzone zostało także przez mniejszą liczbę przestępstw stwierdzonych. W tym zakresie uzyskany został ponad 22% spadek.

Zmniejszyła się liczba poważnych przestępstw kryminalnych (m.in. rozboje, kradzieże rozbójnicze i wymuszenia rozbójnicze), jak i tych nie groźnych w skutkach czynów, lecz uciążliwych dla społeczeństwa przestępstw m.in. drobnych kradzieży lub uszkodzenia mienia.


Spadki odnotowano w grupie przestępstw, uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla mieszkańca - przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy i kradzież samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy. Nastąpił nieznaczny wzrost w zakresie bójek i  pobić i uszczerbku na zdrowiu ale i równoczesny wzrost wykrywalności tych przestępstw.

Porównując ze sobą statystyki drogowe z 2015 roku do 2014, widać utrzymującą się tendencję spadkową biorąc pod uwagę liczbę wypadków, osób rannych i ofiar śmiertelnych. W zeszłym roku  w mieście doszło do 555 wypadków - jest to o 64 mniej niż w roku poprzednim. W 2015 r. zginęło w nich 15 osób co oznacza o 2 ofiary śmiertelne mniej niż w roku 2014. Spadła również liczba osób rannych, w 2015 wyniosła ona 646 osób podczas gdy 2014 rannych zostało 710 osób.


Wzrosła niestety liczba kolizji drogowych co jest nieuchronnym zjawiskiem przy stale rosnącej liczbie pojazdów w mieście. W roku 2015 było ich więcej o 328 niż rok wcześniej. Jednak intensywne działania pozwoliły wyeliminować z ruchu 1182 nietrzeźwych kierowców. To o 6 procent więcej niż w zeszłym roku.

Podczas odprawy omówiono również między innymi szereg programów i działań prewencyjnych realizowanych w ubiegłym roku przez Komendę Miejską Policji w Szczecinie, w tym te realizowane na podstawie porozumienia z Gminą - Miastem Szczecin.

Świadomi i bezpieczni - to kontynuowany od lat program prewencyjny ukierunkowany na znakowanie rowerów i innych przedmiotów wartościowych.  

Vademecum Seniora - to program stworzony na potrzeby poprawy bezpieczeństwa osób starszych często samotnie zamieszkujących, które padają ofiarami wielu przestępstw, najczęściej oszustw.

Nieletni paragraf - program profilaktyczny, który powstał na potrzeby poprawy bezpieczeństwa w środowiskach młodzieżowych, szczególnie na terenie placówek oświatowych. W tym roku będzie 10 edycja tego przedsięwzięcia, które na stałe wpisało się w kalendarz szczecińskich gimnazjów. Dzięki spotkaniom w ramach Nieletniego Paragrafu. udało się ograniczyć skalę niektórych społecznie nieakceptowanych zjawisk.

Cyberdżungla - program ograniczający przestępczość i ryzykowne zachowania w Internecie - od 8 lat cieszy się niemalejącym zainteresowaniem szkół. W spotkania udział biorą nie tylko najmłodsi ale też rodzice i nauczyciele. W tym roku program KMP został wyróżniony wyróżniony w konkursie organizowanym przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN).

Jestem Mocarzem - nie potrzebuję dopalaczy - jedno z ostatnich przedsięwzięć KMP w Szczecinie, którego celem jest kształtowanie świadomości młodych ludzi w obszarze działania środków psychoaktywnych.


W czasie odprawy Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Jarosław  podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom policji za trud włożony w 2015 roku na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Szczecinie.

 

Zespół Prasowy KWP Szczecin /MR

 

Powrót na górę strony