Aktualności

„Handel ludźmi”- realny problem czy relikt z przeszłości?

Data publikacji 21.06.2018

O tym, że handel ludźmi wiąż stanowi realne zagrożenie dla współczesnego społeczeństwa przekonali się licealiści na spotkaniu poświęconym tej tematyce. Formy tego zjawiska, metody działania sprawców ale przede wszystkim sposoby zabezpieczenia się przed nim, to informacje przekazane przez funkcjonariuszy szczecińskiej Policji młodym słuchaczom.

Handel ludźmi, niewolnictwo - to wciąż synonimy zamierzchłych czasów, kojarzące się z niewolnictwem w Ameryce, targami niewolników i ciężką pracą na plantacjach kolonistów. Takie „filmowe” postrzeganie tego zjawiska dalece jednak odbiega od jego realnych wymiarów i znaczenia dla współczesnej cywilizacji. Formy „współczesnego niewolnictwa” wciąż ewaluują i zamiast znikać z naszego życia wciąż stanowią, z jednej strony poważne zagrożenia, z drugiej strony dochodowy interes dla przestępców.

Duże zdziwienie wśród młodych słuchaczy wzbudziło postawione na początku spotkania stwierdzenie „wszyscy jesteśmy na sprzedaż”, „wszyscy możemy stać się towarem”. Ale czy tak się stanie w dużej mierze zależy od nas samych, naszej świadomości, naszej wiedzy na temat samego zjawiska, metod działania przestępców parających się tym procederem, jak również naszej roztropności i odpowiedzialności przy podejmowaniu często przecież życiowych decyzji.

Czy faktycznie za pracę niewymagającą wiedzy, doświadczenia i umiejętności ktoś jest gotów zapłacić nam pieniądze godne „specjalisty”? Czy faktycznie jesteśmy w stanie stwierdzić, że warunki pracy i płacy są dla nas korzystne w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie zrozumieć umowy, gdyż jest napisana w języku dla nas obcym? Czy warto wierzyć „na słowo” osobom rekrutującym nas do pracy lub samym pracodawcom? Czy bezpiecznie będzie powierzać im swoje dokumenty?

Te wszystkie pytania i jeszcze wiele innych znalazły odpowiedzi na spotkaniu z licealistami. Młodzi ludzie, którzy w perspektywie zbliżających się wakacji, ale też podejmowania pierwszych prób pracy zarobkowej powinni wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają i jak można się ich ustrzec, a przynajmniej ograniczyć możliwość ich wystąpienia.

Szczególnie przed wakacjami, okresem sprzyjającym podróżom, nawiązywaniu nowych znajomości, podejmowaniu aktywności zawodowej warto mówić o roztropności, dbałości o własne bezpieczeństwo, przypominać jak ważne jest sprawdzenie miejsca, w które się udajemy, jak ważne jest ograniczone zaufanie do osób, których tak naprawdę nie znamy, jak ważne jest pozostawanie podczas wyjazdu w stałym kontakcie z rodzicami i opiekunami, jak ważne jest słuchać zdrowego rozsądku, a nie kierować się mrzonkami o szybkim zarobku, szybkiej karierze czy ślepo ufać obietnicom nieznajomego.

Handel ludźmi na całym świecie przybiera wiele obliczy, a jego szkodliwość jest liczona w kwotach, które przeciętnemu człowiekowi nie mieszczą się w głowie. Ale handel ludźmi to przede wszystkim osobiste tragedie konkretnych osób i ich rodzin.

Warto o tym pamiętać i warto o tym rozmawiać.

Nie bądźmy towarem, nie pozwólmy sobą handlować.

 

 

 

opr. asp.sztab. Agnieszka Waszczyk

Powrót na górę strony