Oszustka nie nabrała seniorów - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Oszustka nie nabrała seniorów

Dzięki akcjom profilaktycznym, które Policja prowadzi przy współudziale mediów, szczecińscy seniorzy uniknęli przykrych skutków oszustwa na "policjanta"

Policja Zachodniopomorska od wielu lat dba o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa.

Funkcjonariusze organizują spotkania z seniorami, podczas których przekazują najbardziej istotne zasady dotyczące uniknięcia przykrych konsekwencji jakie wiążą się z tzw. oszustwami na "wnuczka" czy "policjanta". Dzięki współpracy z mediami, Policja może obserwować wymierne efekty swoich działań. W ostatnim czasie na terenie Szczecina, dwie starsze osoby nie nabrały się na telefon od fałszywej policjantki CBŚP. Pomimo usilnych starań oszustki, seniorzy nie dali się wciągnąć w grę prowadzoną, przez osobę podszywajacą się pod przedstawicielkę organów ścigania. Szczecinianie nie podali swoich dokładnych danych teleadresowych i stanowczo odmówili przekazania jakichkolwiek kwot pieniędzy. Kiedy "pani z CBŚP" przerwała połączenie, osoby natychmiast powiadomiły o tym fakcie prawdziwych policjantów.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą usłyszeli od seniorów, że od samego początku rozmówczyni wydawała się niewiarygodna. Dzięki wiadomościom jakie pojawiają się w mediach można było łatwo rozszyfrować, że "policjantka CBŚP" działa według utartego schematu, mającego na celu wyłudzenie pieniędzy.

Policja nie ustaje w swoich staraniach aby jak najlepiej zabezpieczyć osoby starsze przed oszustami.

Oprócz wspomnianych wcześniej spotkań informacyjno-ostrzegawczych, powstają specjalne filmy, które w przystępny sposób pokazują złożoność powyższego problemu. W listopadzie 2017 roku swoją premierę miał material filmowy będący częścią projektu "Aktywny i bezpieczny senior". Przedstawione w nim sytuacje dotyczą głównych niebezpieczeństw na jakie narażone są osoby starsze i samotne.Takie działania znacząco wpływają na wzrost świadomości społecznej, a co za tym idzie codziennego bezpieczeństwa.

Konrad Szelest

Zespoł Prasowy KWP w Szczecinie