Aktualności

Zakończyły się policyjne działania „Bezpieczne wakacje 2017”

Za nami ostatni weekend wakacji, najmłodsi zakończyli letni wypoczynek i wrócili do codziennych obowiązków. Choć wakacje to czas wolny od nauki, okres wyjazdów i czas relaksu, dla zachodniopomorskich policjantów był to jednak okres wzmożonej pracy i działań mających zapewnić bezpieczeństwo wszystkim przebywającym na terenie naszego województwa.

Ostatnie dwa miesiące to czas wytężonej pracy zachodniopomorskich policjantów. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem osób odpoczywających na terenie naszego województwa, prowadzili wzmożone działania na drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku, dbali o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą oraz prowadzili działania profilaktyczne, by uwrażliwić najmłodszych oraz ich najbliższych na zagrożenia jakie mogą wystąpić gdy nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wakacje to także czas dużych imprez masowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, które zabezpieczali nasi policjanci oraz koledzy z   innych garnizonów.

W okresie wakacyjnym na drogach województwa zachodniopomorskiego widoczny był wzmożony ruchu kołowy, szczególnie na trasach prowadzących do miejscowości nadmorskich. Policjanci ruchu drogowego podczas działań „Bezpieczne wakacje 2017”, czuwając nad bezpieczeństwem na drogach kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów. Mundurowi w białych czapkach szczegółowo sprawdzali także autobusy przewożące dzieci na różnego rodzaju kolonie czy obozy.

W trakcie dwóch miesięcy działań, wg wstępnych danych, na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 234 wypadków, w których śmierć poniosło 25 osób, a 282 zostały ranne. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego policjanci odnotowali o 55 wypadków drogowych mniej. Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas działań „Bezpieczne wakacje 2017” na zachodniopomorskich drogach zatrzymano 834 kierujących pod wpływem alkoholu oraz 24 kierujących pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu.

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej liczbie osób wypoczywających na terenach przywodnych i akwenach,  które korzystają z różnych form wypoczynku: począwszy od kąpieli a skończywszy na korzystaniu z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Stróże prawa przez cały okres wakacji podejmowali liczne przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. Policyjni wodniacy dbając o bezpieczeństwo kontrolowali akweny, zwracając szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęło 12 osób. W zeszłym roku przypadków utonięć było aż 19.

mł. asp. Karolina Rykaczewska